Woda, królestwo dla aktywnych

Przekonanie, że każdy aktywny fizycznie człowiek kocha biegać jest niezwykle mylne. Dla wielu z nas bieganie jest nudne i nie daje nam satysfakcji. Część z nas w swoim żywiole czuje się dopiero na wodzie lub pod nią. Dla, tych którzy nie znaleźli do tej pory wśród lądowych sportów niczego, co by ich zainteresowało przedstawiamy kilka wodnych alternatyw.


Kajakarstwo

Kajakarstwo można uprawiać na wiele różnych sposobów: wyczynowo, turystycznie i rekreacyjnie. Do każdego z tych typów aktywności wykorzystuje się inny typ kajaków. Są one inaczej zbudowane i dostosowane do typu kajakarstwa, który uprawia dana osoba. Kajaki mogą być jedno, dwu i wieloosobowe. W przypadku turystycznych i rekreacyjnych najczęściej spotykane są jedno i dwuosobowe. Do sportów kajakowych zaliczane są:

- kajakarstwo nizinne i regatowe

- kajakarstwo górskie

- żeglarstwo kajakowe

- kajak-polo

- rodeo kajakowe

 

 


Kitesurfing

Kitesurfing jest to surfing na szczytach fal przy pomocy ogromnych latawców, które przypięte są uprzężą do uprawiającego sport. W swojej idei kitesurfing przypomina połączenie surfingu z windsurfingiem i snowboardem. W Polsce można się go nauczyć w wielu miejscach na Wybrzeżu, a kurs zamyka się w 40h lekcji, więc by zakosztować kite wystarczy na urlopie podejść do kursu. W zasadzie kitesurfing może uprawiać każdy, ale powinien umieć pływać, posiadać wytrzymałość fizyczną oraz ważyć powyżej 35kg, w przeciwnym razie latawiec może go porwać.


Nurkowanie

W Polsce w każdym większym mieście można uzyskać patent nurka. Ćwiczenia odbywają się na basenie, a dopiero gdy umiejętności nurka są potwierdzone rusza on w teren. Do nurkowania potrzebny jest sprzęt w postaci butli z tlenem, piankowego kombinezonu, płetw oraz aparatury oddechowej. Jednak nie musimy ich kupować, jest bowiem wiele miejsc gdzie można pożyczyć sprzęt do nurkowania. W zasadzie by nurkować trzeba umieć pływać i posiadać zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym nurkowanie – osoby z chorobami serce niestety będą musiały z nurkowania zrezygnować.