Od marszu do maratonu

Bieganie to najbardziej podstawowa aktywność fizyczna, w zasadzie nie wymaga wiele umiejętności, przygotować, ani specjalistycznego sprzętu. Nim jednak ruszymy w trasę ,warto mimo wszystko zapoznać się z podstawowymi zasadami, by nie wyrządzić sobie krzywdy, bo nawet podczas biegania możemy zafundować sobie dużo, zbędnego bólu.


Warto rozpocząć bieganie, bowiem poprawia ono naszą kondycję, sprawia, że organizm jest dotleniony, poprawia krążenie i koryguje postawy ciała.

 

 


Oto o czym warto pamiętać rozpoczynając treningi biegowe:

1.Jeśli po raz pierwszy idziemy biegać powinniśmy rozpocząć treningi od szybkiego marszu, połączonego z krótkimi sesjami biegu. Z każdym kolejnym treningiem należy wydłużać sesje biegowe, a zmniejszać czas marszu.

2.Zanim rozpoczniemy bieg należy rozgrzać i rozciągnąć mięśni. W ćwiczeniach rozciągających i rozgrzewających powinniśmy w pierwszej kolejności zwracać uwagę na mięśnie nóg.

3.Odpowiednia postawa, to element ignorowany przez wielu biegających, a to właśnie od niej zależy jakość treningu. Biegać powinniśmy z wyprostowanymi plecami, wówczas płuca mają największą powierzchnię do zaczerpnięcia tchu. Głowa również powinna być prosto, wzrok skierowany przed siebie (a nie w podłoże), a barki i ramiona rozluźnione.

4.Po każdym bieganiu należy wykonać kolejną serię ćwiczeń rozciągających by zapobiec skurczą mięśni.


Jeśli planujemy biegać niezależni od warunków pogodowych, wygodnym rozwiązaniem może się dla nas okazać bielizna termoaktywna, która zdecydowanie poprawia jakość biegania. Chcąc uprawiać jogging na asfalcie, warto również zatroszczyć się o odpowiednie obuwie.